недела, 20 август 2017 06:14:37
Бит Фест

Вечер: Нина Салинен: Им завидувам на битолчани!

Admin Bitola јули 24, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Вечер: Нина Салинен: Им завидувам на битолчани!
Вечер: Нина Салинен: Им завидувам на битолчани!
АКТЕРКА КОЈА ВООДУШЕВУВА СО СВОЈА ВЕРЗИЈА НА КРАЛОТ ЛИР
Нина Салинен: Им завидувам на битолчани!
“Овдека во Битола ми се допаѓа начинот на кој луѓето се раздвижени. Интересно е што главната улица е секогаш полна со луѓе кои шетаат”, вели актерката од Финска која чека нови ангажмани во Лос Анџелес каде во моментот живее
Енергична и виртуозна во својата изведба, актерката со финско потекло Нина Салинен завчеравечер со својата адаптација и изведба на Кралот Лир во рамките на Битола Шекспир фестивал ја воодушеви, или поточно речено насмеа и длабоко замисли публиката во Битолскиот народен театар. Еден сосема нов начин на презентација на неверојатно мрачната комедија Кралот Лир во вид на монодрама, предизвика огромен интерес кај публиката која бараше столче повеќе. Ја запрашавме познатата актерка од каде идеја едно вакво комплексно дело да се адаптира во монодрама која стана атрактивна каде и да се изведува во светот.

“На почетокот кога ја создавав монодрамата не беше идејата за Крал Лир, меѓутоа некако се почна од мојот страв дека станувам родител и дилемата дали со тоа ќе станам еден просечен уметник, или обратно ќе бидам добар актер, а лош родител. Како жена-актерка еден од поголемите стравови е и стареењето и идната можна судбина. Всушност преку една интимна приказна на актерска дива е и дојдено до карактерот на кралот Лир и неговото однесување со ќерките. Карактерот во претставата идентично како и Кралот Лир подразбира дека тој е будала и дека тоа што го направил со своите ќерки е всушност лош избор, што предизвикува тага и изгубеност…”, вели Салинен.

Ја запрашавме и како таа ја коментира идејата за организирање на еден Шекспир фестивал во Битола. Според неа, настанот е всушност добра можност да се сретнат луѓе со различна култура од најразлични средини.

“Дури и кога би виделе 50 претстави на Крал Лир сите тие би биле поинакви, а овдека во Битола како и во другите градови во Европа чувствувам интензивен театарски живот. Ова е сосема поинакво искуство од она што го имам во Лос Анџелес каде во моментот живеам и каде театарот е на работ да исчезне во трка со филмот и телевизијата, што е еден неправеден натпревар”, вели оваа актерка која во моментот чека нови ангажмани во Лос Анџелес. Таа исто така работи и на идеја за создавање претстава за три сестри, со актерки од Европа, бидејќи како што вели, тешко е да се убеди холивудска актерка на еден таков проект.

Иако Салинен немала можност да го посети Скопје и новиот театар, сепак, како што вели слушнала за градот Скопје и она што е изградено, за архитектурата. Во Битола пак, и се допаѓа раздвиженоста.

“Во Лос Анџелес луѓето речиси и да не се движат пеш. Овдека во Битола храната е многу здрава, свежа, ми се допаѓа и старата архитектура во градот и начинот на кој луѓето се раздвижени. Интересно е што главната улица е секогаш полна со луѓе кои шетаат и мора да кажам дека сум малку љубоморна на ваков начин на живот во Битола!”, ни откри низ смеа Салинен.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=2D697B79D603DD4E8468DAF87B8E085B

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-