петок, 22 септември 2017 04:53:39
Бит Фест

Утрински весник: Концерт „Македонски брас квартет“ на „Бит фест“

Admin Bitola јули 16, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Утрински весник: Концерт „Македонски брас квартет“ на „Бит фест“
Утрински весник: Концерт „Македонски брас квартет“ на „Бит фест“

Во Културниот центар „Магаза“ денеска во 12 часот ќе биде отворена изложба на фотографии на домашни миленици под наслов „Фотографија на око“, а посетителите ќе имаат можност да го чујат и настапот на групата „Стиховно војување“.

Во рамките на „Бит фест“ вечерва на малата сала на Центарот за култура во 20 ќе се одржи и промоција на збирката поеми на Александар Крстев, „За сите мои краеви“.

За ова првенче на Крстев, проф. Венко Андоновски, меѓу другото, пишува:

„Денес никој не сака да се исповеда, најмалку за љубовта – Крстев сака. Денес никој не сака да зборува за болките и лузните што љубовта ги остава, туку сака да ги заборави. Александар Крстев – не. Тој сака и да зборува и да не ги заборави болните лузни. Тој едноставно го живее еротизмот на светот низ најинтимни слики кои без скрупули им ги покажува на другите. Таква писателска смелост и чесност кон себеси и сопствените чувства, одамна немам видено“.

Во 21часот во „Магаза“ ќе започне концертот на „Македонски брас квартет“ составен од музичарите, членови на оркестарот на МОБ: Стојанче Косовски – труба, Александар Златески – труба, Горан Јанев – хорна и Владан Дробицки – тромбон . Тие ќе изведат барокни дела од старите мајстори: Персел, Хендел, Бах, но и нови дела од Равел, Џоплин, Пијацола. Во 21 часот на античкиот локалитет Хераклеја ќе одржи концерт македонскиот идол Виктор Апостоловски, неговиот бенд и пријателите. Алтернативен простор во случај на врнежи е големата сала на Центарот за култура. Влезот е слободен. Од 23 часот до 4 часот наутро во поранешниот објект на „Фринко“ ќе се одржи „Drum‘n’ base revolution 4“ во организација на здружението „Machina“.

В недела во Пациото на Завод и музеј во Битола во 20,30 часот ќе се одржи концерт на камерното дуо виолончела, Котевски – Пеиќ.

Александар Котевски (1980) е роден во Битола каде што и го започнал музичкото образование на14 години и завршил средно музичко училиште, а дипломирал и магистрирал на Факултетот за музички уметности во Скопје. Моментно е уметнички директор на Македонската опера и балет, каде што ја води и групата за виолончела при МОБ. Божидар Пеиќ настапува како солист со оркестрите на Македонската филхармонија и Македонската опера и балет. Освен со музицирање, тој 20 години се занимава и со педагошка дејност како професор во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“.

Вечерва двајцата ќе изведат дела на Крамер, Бах, Пијацола и други.

Во 21 часот концерт на етномузика во „Магаза“ ќе одржи „„Tomas Kocko and Orkestra“ од Република Чешка, а во 22 часот на летната сцена „Тумбе-кафе“ битолчани ќе се забавуваат со рок-концертот на „Промашена инвестиција“.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=A552EAC0D6D3244BAEA4B41A9685BF34

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-