петок, 22 септември 2017 04:55:59
Бит Фест

Утрински весник: „Хенри Шести“ во Пекинг, а „Травничка хроника“ во Истанбул

Admin Bitola јули 27, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Утрински весник: „Хенри Шести“ во Пекинг, а „Травничка хроника“ во Истанбул
Утрински весник: „Хенри Шести“ во Пекинг, а „Травничка хроника“ во Истанбул

Првото издание на „Битола Шекспир фестивал“ се затвора вечерва со претставата „Ричард Трети“ на Националниот театар од Пекинг која ќе биде изведена на локалитетот Хераклеја во 21 часот

Народниот театар од Битола доби покана од Националниот театар од Пекинг да гостува следната година во октомври со претставата „Хенри Шести“ (трет дел) во режија на Џон Блондел, на шестото издание на нивниот театарски фестивал кој ќе се одржува исто така во Пекинг. Станува збор за интернационален фестивал што го организира Националниот театар од Кина и каде што учествуваат различни претстави од национални театарски компании. Бидејќи следната година се одбележуваат 450 години од раѓањето на Шекспир, на програмата ќе бидат поголем дел театарски претстави работени по неговите дела.

„Годинава сме фокусирани да поканиме претстави од повеќе континенти, сакаме да се прошири програмата. Ние сме првата компанија која „Битола Шекспир фестивал“ ја покани да гостува во Македонија и навистина се чувствувам почестен. Уживам во секој ден откако сум во Македонија и во начинот на животот тука. Наредната година ќе биде првпат да поканиме театар од Македонија со претстава од Битола, а Џон исто така ќе биде првиот американски режисер што ќе биде поканет на нашиот фестивал“, изјави Ванг Ксиаојинг, режисер на претставата „Ричард Трети“, која ќе биде изведена вечерва на локалитетот Хераклеја во 21 часот, на затворањето на првото издание на „Битола Шекспир фестивал“.

Деновиве до битолскиот театар пристигна уште една покана од реномираниот театарски фестивал од Истанбул, кој важи за еден од трите најголеми фестивали од таков вид во Европа. Кон крајот на мај или на почетокот на јуни следната година, Народниот театар со претставата „Травничка хроника“ во режија на Бранко Брезовец ќе биде дел од светската театарска и музичка елита во Истанбул.

„Пред нас е уште една голема театарска одисеја. Задоволство е кога квалитетот ќе роди квалитет“, рече Валентин Светозарев, директор на театарот.

Овој театар деновиве работи неуморно, а дел од него работеше на создавањето на новата претстава „Розенкранц и Гилденстерн се мртви“ на Том Стопард во адаптација и режија на гостинот од Србија, Никита Миливојевиќ, чија премиера битолската публика ќе ја види в сабота, (27 јули) во Офицерскиот дом.

Во претставата играат актерите: Огнен Дранговски, Мартин Мирчевски, Петар Мирчевски, Маријан Ѓорѓиевски, Петар Горко, Соња Михајлова, Борис Чоревски, Катерина Аневска и Никола Пројчевски. Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимографијата на Благој Мицевски, а сценските движења се на Амелија Бенет.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=F5648D5F18B1304393BBDC8BF7C0473A

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-