среда, 20 септември 2017 11:13:49
Бит Фест

Тв Тера: Свечено отворено 43-тото издание на фестивалот Илинденски денови

Admin Bitola август 1, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Тв Тера: Свечено отворено 43-тото издание на фестивалот Илинденски денови
Тв Тера: Свечено отворено 43-тото издание на фестивалот Илинденски денови

43-тото издание на фестивалот на фолклорни игри и песни „Илинденски денови”започна синоќа на Ракометното игралиште .

Оваа интернационална манифестација во организација на Центарот за култура – Битола, а со поддршка на министерството за култура на Р.Македонија и секако општина Битола,оваа година е домаќин на фолклористи од Бразил, Израел, Полска, Турција, Словенија, Хрватска и од Македонија.

На свеченото отварање му претходеше традиционалното дефиле „Со песни и игри низ битолските улици” кое започна од Саат Кулата во Битола а играорците од целиот свет се прошетаа низ Широк Сокак како и низ повеќе битолски улици.

Учесниците на фестивалот ги поздрави градоначалникот на општина Битола Владимир Талески кој во своето обраќање го потврди програмскиот квалитет на фестивалот во чест на македонскиот Илинден.

Фестивалот за отворен го прогласи пратеничката Лилјана Кузмановска,која истакна дека овој културен настан ја нагласува традицијата.

Според Борче Димитровски, директор на НУ Центар за култура-Битола,овој фестивал до пред 15 години беше само чувар на богатата фолклорна традиција, сега прераснува во нешто друго, ,ја слави и богатата традиција на народите од целиот свет.

Најмногу внимание оваа година привлекува интернационалната вечер, на која ќе настапат ансамбли од Израел, Турција, Полска и Бразил.

Фестивалската програма на „Илинденски денови” денес е исполнета со семинарот за традиционална музика и игра, премиерно презентирање на манифестацијата „Напладне в чаршија”, а вечерта ќе биде заокружена со настап на културно уметнички друштва од Словенија, Хрватска,Полска Македонска Каменица, Пробиштип, Облешево, Тетово, Македонски Брод, Радовиш, Куманово, Битола.

http://www.tera.mk/2013073068146/ritamotnagradot/svecheno-otvoreno-43-toto-izdanie-na-festivalot-ilindenski-denovi

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-