сабота, 19 август 2017 07:26:28
Бит Фест

Тв Тера: Отворен Битола Шекспир фестивал

Admin Bitola јули 21, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Тв Тера: Отворен Битола Шекспир фестивал
Тв Тера: Отворен Битола Шекспир фестивал

Во Битола со претставата „Ромео и Јулија” во режија на Дејан Пројковски, копродукција помеѓу „Вера Комирсажевскаја” од Санкт Петербург и Народниот театар од Битола свечено беше отворено првото издание на Битола Шекспир фестивал. Фестивалот го отвори директорот на битолскиот театар

„ Пелагониската рамница изобилува со културни работници, со овој фестивал македонскиот театар уште еднаш го потврдува својот квалитет во Европа и Светот. вели Валентин Светозарев директор на битолскиот театар

Битола Шекспир фестивал веќе е дел од мрежата на европското и светското семејство на шекспирови театри, а Република Македонија е единствена од земјите дури и во поширокиот регион која конципираше токму ваква манифестација.Фестивалот е дел од содржините кои ги нуди летната културна манифестација „Бит фест”.

„ Кога актерот игра некој улога 50 % е ликот а 50% е самиот тој така ја имам честа и како градоначалник и како еден од многубројните шкспирови ликови да бидам вечерва овде.” вели м-р Владимир Талески градоначалник на Битола

Република Македонија од денеска се вбројува во една од ретките држави во светот која го слави делото на Вилијам Шекспир, ќе биде домаќин и организатор на првиот театарски „Битола Шекспир фестивал” на кој ќе учествуваат националните театари од Кина, Русија, САД, Србија и Финска.Првото издание на „Битола Шекспир фестивал” се одржува под покровителство на Министерството за култура

„ Со овој фестивал Република Македонија се впиша на мапата на земји кои го величат ликот и делото на Вилијам Шекспир.” вели Елизабета Канческла Милевска министер за култура

На сцената во античкиот театар наХераклеја Линкестис утревечер ќе настапи Националниот театар од Белград со претставата „Хенри Шести”-прв дел во режија на Никита Миливојевиќ. На истата сцена првото издание на „Битола Шекспир фестивал” ќе го затворат кинеските актери од Националниот театар во Пекинг кои на 24 јули ќе ја одиграат претставата „Ричард Трети” во режија на Ванг Ксиаојинг.

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-