недела, 20 август 2017 06:15:01
Бит Фест

Тв Тера: Националниот театар од Белград и Финска на Шекспир фестивалот

Admin Bitola јули 25, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Тв Тера: Националниот театар од Белград и Финска на Шекспир фестивалот
Тв Тера: Националниот театар од Белград и Финска на Шекспир фестивалот

Екипата на Националниот театар од Белград, во рамките на првото издание на „Битола Шекспир фестивал” го изведе првиот дел од трилогијата „Хенри 6″, во режија на Никита Миливојевиќ, еден од водечките српски театарски режисери.

Водечката улога на Хенри 6-ти ,ја толкува актерот Маричиќ, кој потенцираше дека со нетрпение очекува повторно да се врати во Битола, на наредното издание на „Битола Шекспир фестивал”.

И оваа претстава учествуваше минатата година во Глоуб театарот во Лондон .

Маричиќ истакнува-Ми беше задоволство да ја гледам македонската претстава, треба да му се заблагодариме на Шекспир што не зближува .

Во пртетставата играше и реномираниот актер Предраг Ејдус ,толкувајќи го ликот на бискупот од Винчестер.

Третата вечер беше резервирана за мрачната комедија Кралот Лир по адаптација на Нина Салинен и Катја Крон од Финска.

Станува збор за монодрама, во која актерката се прикажува како 90 годишната дама на скандинавскиот театар.

-Да се биде дива е исто како да се биде крал-истакна актерката на средбата со новинарите.

http://www.tera.mk/2013072467817/ritamotnagradot/nacionalniot-teatar-od-belgrad-i-finska-na-shekspir-festivalot

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-