понеделник, 21 август 2017 17:40:59
Бит Фест

Тв Тера: Фестивал во Битола за големиот Шкеспир

Admin Bitola јули 18, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Тв Тера: Фестивал во Битола за големиот Шкеспир
Тв Тера: Фестивал во Битола за големиот Шкеспир

Седум претстави работени според дела на славниот англиски писател Вилијам Шекспир ќе бидат на програмата на првиот „Битола Шекспир фестивал” што го организира Народниот театар од Битола. Фестивалот ќе почне на 19 јули со претставата „Ромео и Јулија” во режија на Дејан Пројковски, во Центарот на културата, со која лани беше отворено Охридско лето. Битола една недела ќе живее во духот на Шекспировото перо. Театри од Србија, Албанија, САД, Финска, Kина ќе ги претстават своите видувања на Шекспировите вечни теми.

„ „Битола Шекспир театар” е нова содржина на „Битфест”, најдолгото културно лето во Република Македонија кое со своите 242 настани има висока посетеност, а овој фестивал е настанот кој ќе го издигне на уште повисоко ниво.”-вели м-р Владимир Талески градоначалник на Битола

Директорот на Народниот театар од Битола, Валентин Светозарев истакна дека по историскиот успех кој минатата година, овој театар го постигна на престижниот фестивал „Светот за Глоуб”, во Глоуб театарот во Лондон, со поставката на „Хенри 6, трет дел”, годинава, со поддршка на Министерството за култура и општината Битола се реализира идејата и Република Македонија да биде домаќин на светски познатите театри кои го негуваат творештвото на големиот Вилијам Шекспир.

„ Ваков фестивал се должи на неколку причини, нагласувајќи дека првиот Хамлет во Македонија е отелотворен од Битолчанец, бардот на македонското глумиште Ацо Стефановски, поставка во режија на Љубиша Георгиевски, а од петте актери кои го одиграле Хамлет на македонската театарска сцена, дури тројца потекнуваат од Битола. “- валентин Светозарев

На прес-конференцијата исто така беше соопштено дека актерот од Народниот театар од Битола, Огнен Дранговски ќе биде дел од тимот од 20 актери од целиот свет, кои во октомври на сцената на Глоуб театарот во Лондон ќе одиграат претстава во режија на еминентините Џеки Сомервил и Рас Шо.

„ Кога гостувавме во Глоуб фестивалот има една меѓународна акција да ја наречам од која се избираат актери кои учествувале и ете честа ми припадна јас да бидам избран да престојувам во Лондон некои два месеци.”вели Огнен Дранговски актер

Во рамките на првото издание на „Шекспир Фестивал” ќе се одржат и дополителни содржини информираат од Народен театар-Битола.Во Битола ќе дојде Националниот театар од Kина, кој на 25ј ули во Хераклеја ќе го затвори фестивалот.

„Сакавме да направиме фестивал кој ќе биде поразличен од другите” – велиМицевски.

Фестивалот ќе има и неколку гости што го проучуваат делото на Шекспир. По тој повод, на 22 јули тие ќе учествуваат на работилници и на панел-дискусија на темата „Шекспир денес,зошто?”.Работилница со студенти ќе одржи режисерката Џиа Форакис, која се застапува за техниката „Една мисла – една акција”. На тема „Шекспир денес, зошто?” ќе дискутираат: Том Брд, генерален директор на „Глоуб театар”, Рендал Мартин, шекспиролог од универзитетот „Њу Брунсвик” од Kанада, актерите Рената Сотиријади и Вјачеслав Терешченко од театарот „Таганка” од Москва и Џон Блондел, од „Лит мун”, Kалифорнија. .Свеченото отворање на првото издание на „Битола Шекспир фестивал” е закажано за 19 јули во 20.30 часот во Центарот за култура во Битола

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-