сабота, 19 август 2017 07:19:22
Бит Фест

Тв Тера: Белградскиот „ Хенри 6“ низ Широк сокак

Admin Bitola јули 24, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Тв Тера: Белградскиот „ Хенри 6“ низ Широк сокак
Тв Тера: Белградскиот „ Хенри 6“ низ Широк сокак

Публиката во Народниот театар во Битола синоќа со громогласен аплауз ја поздрави екипата на Националниот театар од Белград, која во рамките на првото издание на „Битола Шекспир фестивал” го изведе првиот дел од трилогијата „Хенри 6″, во режија на Никита Миливојевиќ. Актерите задоволни по настапот се прошетаа по Широк сокак, а Ненад Мариќиќ, актерот кој во претставата ја толкува водечката ролја на Хенри 6 , за новинарите потенцираше со нетрпение очекува повторно да се врати во Битола, на наредното издание на „Битола Шекспир фестивал”.

За утрешниот ден на програмата на „Битола Шекспир фестивал” предвидени се две исклучително значајни театарски работилници. На првата работилница ОТОА (one thought one action) со почеток во 10 часот на новата сцена во Народниот театар во Битола, познатиот театарски артист, сценски режисер и тренер по глума, Џиа Форакис од Њујорк со струдентите од Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА Париз, Скопје Њујорк ќе дискутира за различни прашања од областа на театарската уметност.

Додека, во 14 часот, во Центарот за култура во Битола ќе се одржи панел дискусија на тема „Шекспир Денес” на која меѓу другите ќе учествуваат Том Брд – директор на Глоуб театарот од Лондон, Рандал Мартин – врвен шекспиролог и професор на универзитетот во Њу Брансвик во Канада, Рената Сотириани и Вјасчеслав Тресченко од театарот Таганка од Москва – Русија и други.

http://www.tera.mk/2013072267713/aktuel/belgradskiot-henri-6-niz-shirok-sokak

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-