сабота, 19 август 2017 07:32:52
Бит Фест

Тв Орбис: „Ромео и Јулија“ го отвори „Битола Шекспир фестивал“

Admin Bitola јули 21, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Тв Орбис: „Ромео и Јулија“ го отвори „Битола Шекспир фестивал“
Тв Орбис: „Ромео и Јулија“ го отвори „Битола Шекспир фестивал“

Синоќа во центарот за култура во Битола беше отворено првото изсдание на Битола Шекспир фестивал. Вопрепополната сала, фестивалот за отворен го прогласи министерката ура елизабета канческа милевска, а беше одиграна и претставата Ромео и Јулија.

 

Длабока е посветеноста и ентузијазмот со кои битолскиот театар го негува делото на Шекспир, истакна министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска, при отворањето на првиот Битола Шекспир фестивал, во преполната сала на Центарот за култура во Битола. Градоначалникот Владимир Талески смета дека ова фестивалско првенче ќе прерасне во моќна, силна и исклучителна форма, со што  Битола Шекспир фестивал ќе придонесе за уште поголема афирмација на културата во градот и пошироко. Талески истакна дека во моментов е единствениот градоначалник меѓу 8 милиони и 230 илјади градоначалници во светот кој имал можност да ги поздрава гостите и учесниците на фестивалот како градоначалник кој бил дел од претставите на Шекспир, а меѓу ретките во Македонија го играл и Хамлет и тоа е дополнитлена возбуда во оваа битолска приказна.Директорот на Народниот театар од Битола, Валентин Светозарев им се заблагодари на Министерството за култура и општина Битола за залагашања и поддршката за вистинските вредности во културата.Првото издание на „Битола Шекспир фестивал“ започна со македонско-руската театарска претстава „Ромео и Јулија“ во која блеснаа Евгенија Игумнова како Јулија, актерка од Ст. Петерсбург и македонскиот актер Дејан Лилиќ кој го играше ликот на Ромео, но и останатите актери од двете држави кои заедно со режисерот Дејан Пројковски публиката ги награди со долготреан аплауз. По изведувањето на претставата режисерот дејан Пројковски истакна дека него лично, оваа верзија на Ромео и Јулија, само во драмска изведба со 50 актери на сцената, за разлика од минатогодишната изведена на Охридско лето, каде учествуваа и македонската опера и балет, му е поблиска и пореална, затоа што го доловува неговиот начин на гледање на претставата.

http://tvorbis.com.mk/index.php/vesti/lokalni/item/2052-romeo-i-julija

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-