среда, 23 август 2017 10:03:52
Бит Фест

Тв Орбис: Изложба на плакати од Шекспир

Admin Bitola јули 25, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Тв Орбис: Изложба на плакати од Шекспир
Тв Орбис: Изложба на плакати од Шекспир

Изложба на плакати од претстави на Шекспир кои биле реализирани во македонските театри беше поставена синоќа во  Народниот театар во Битола. Изложбата  ја отвори Јордан Плевнеш, пред бројната битолска публика и гостите од фестивалот.

 

Изложбата на 21 плакат од историјата на Шекспир во земјава, која е поставена во фоајето на Народниот театар, покажува дека Битола со првиот фестивал посветен на Шекспир станува град на Шекспировата меморија, а тоа во иднина ќе биде и традиција, истакна на отворањето на синоќешната изложба директорот на академијата Есра, Јордан Плевнеш.

На директорот на Народниот театар и на уметничкиот директор, Плевнеш им подари по една своја монографија, во знак на благодарност што вложија напори за реализација на еден ваков голем фестивал во Битола.

Посебно внимание кај публиката во битолскиот театар, но и кај пошироката јавност, предизвика доаѓањето на актерите од националниот театар од Пекинг, кои го разгледаа градот и околината и беа воодушевени од битолската архитектура, по што учествуваа на синоќешните настани од фестивалската програма.

Синоќа на сцената во Народниот театар, битолскиот ансамбл ја изведе претставата Хенри 6-ти во присуство на режисерот Џон Блондел. Во преостанатите два фестивалски дена, поточно денес и утре, останува да се погледнат претставите Бура, во режија на Џон Блондел, која ќе се одигра вечерва во 20 часот во изведба на театарот Лит Мун, од Санта Барбара- Калифорнија и утрешното затворање со претставата Ричард 3-ти на Националниот театар од Пекинг.

http://tvorbis.com.mk/index.php/vesti/lokalni/item/2173-izlozba-na-plakati

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-