недела, 22 октомври 2017 21:09:51
Бит Фест

ТВ Орбис: Битолскиот театар премиерно со ”Дива” на Бит фест 2013

Admin Bitola јуни 21, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на ТВ Орбис: Битолскиот театар премиерно со ”Дива” на Бит фест 2013
ТВ Орбис: Битолскиот театар премиерно со ”Дива” на Бит фест 2013

Народниот театар од Битола своето учество на Бит фест ќе го започне со премиерата „Дива“ по текст на Маирјана Нола од Хрватска , а во режија на Софија Ристевска. Претставата опфаќа една многу интересна и актуелна тема , во време кога преовладува материјалното , што да се одбере кариерата или семејството. Премиерата е закажана за 24 јуни на новата сцена.

Првиот настан на Народниот театар од Битола во рамките на Бит Фест 2013 е претставата „Дива“. Станува збор за современ текст на авторката Маријана Нола , многу актуелен во Хреватска , а го режира Софија Ристевска. Премиерата е закажана за на 24 јуни на новата сцена. Ова денеска го соопшти уметничкиот директор Благој Мицевски. Во реализацијата на претставата е вклучена младата актерска екипа, која на суптлен начин опфаќа една многу актуелна тема во денешницата. Каде е семејството и неговата улога во време на изместени вредности и кога материјалното преовладува над останатите вредности. Елена Моше е една од актерките во претставата од каде што и се роди предлогот за оваа претстава. Како што бевме денеска информирани Дива е една интензивна 60 минутна претстава со многу аудио и видео креации која публиката ја остава без оддишка. На двете актерки им се придружува и Огнен Дранговски. За претставата да изгледа онака како што замислил режисерот вклучени се сценаографот Валентин Светозарев, ксотимите се на Благопј Мицевски, кореографијата на Кире Миладиноски,светлото е на Игор Мицевски и тонот на Златко Кузевски. Карактеристично за оваа претсатава е што е изработена со сопствени средства надвор од државните и изработен е рекламен материјал за кој фотосесијата и графичкиот дизајн ги изработи Сергеј Светозарев. Со оглед на тоа што бројот на гледачите е ограничен ќе има претпремиера на 23 јуни и уште една премиера на 25 за што карти може да се набават во туристичката агенција Теотравел.

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-