четврток, 21 септември 2017 01:31:34
Бит Фест

Тера ТВ: Битола го славеше празникот на музиката

Admin Bitola јуни 22, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Тера ТВ: Битола го славеше празникот на музиката
Тера ТВ: Битола го славеше празникот на музиката

На четири дена пред стартот на најдолгото културно лето БИТ ФЕСТ 2013 Битола заедно со 340 градови во светот од вкупно 110 држави го одбележува празникот на музиката. Синоќа од 20.00 до 01.00 часот после полноќ на 8 локации голем број битолчани уживаа во понудата на 11 ¨C то издание на „Солтис”.

-Битола беше првиот каде што се правеше овој фестивал, изјави Гијом Жавуре, Француска алијанса.

Низ етно, поп, рок музика за сите вкусови пренесена преку настапот на градскиот детски хор „Ѕвончиња”, староградската музика со пензионерската пејачка група „Сирма војвода”, „Распеани прилепчани”, „Кабадаја бенд”, OWL NIGHT LONG, DJ Mikar, Dado Trumpet и Zoki Conga настапот на „Деспина”, „Калабалак”, Mr.Blues Man, The Government и се разбира исклучителните Фолтин кои го исполнија плоштадот Магнолија со голем број гости, Битола го празнуваше празникот на музиката кој во Франција се слави од 1982 година.

-Во мое име и во име на групата можам да кажам дека го сакаме сонцето, ова ни е многу важен ден, сме настапиле два пати досега, ова ни е третпат, а еднаш бевме во Франција, изјави Бранислав Николов, Фолтин.

Манифестацијата е во организација на Француската алијанса од Битола во соработка со општина Битола. Годинава, оваа франкофонска традиција во Битола се одржа по единаесетти пат.

„Солстис – празник на музиката” е увертира во најдолгото културно лето „Бит-фест 2013″ и е една од содржините кои претставуваат „загревање” пред официјалниот почеток на битолското културно лето. Како дел од од овие настани синоќа во културниот центар Магаза беше отворена и изложба на Лилјана Матевска.

-Се работи за геометриски фрагменти со многу различни бои, изјави Лилјана Матевска, автор на изложбата.

Во понеделник со почеток во 20.00 часот во Народен театар ¨C Битола премиерно ќе биде изведена театарската претстава „Дива” во Режија на Софија Ристевска.

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-