понеделник, 23 октомври 2017 00:33:59
Бит Фест

Телеграф: Српската „Хенри Шести“ ја освои Битола

Admin Bitola јули 24, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Телеграф: Српската „Хенри Шести“ ја освои Битола
Телеграф: Српската „Хенри Шести“ ја освои Битола

Со овации беа поздравени актерите од претставата на Народниот театар од Белград, кои синоќа настапија на „Битола Шекспир фестивал“

Одлична колективна актерска игра, беспрекорна режија во која доминираат миналните и „чисти“ театарски изразни средства, надополнета со едноставна, но мошне функционална и впечатлива сценографија и костими, се највредните атрибути што ги има претставата „Хенри Шести“ (прв дел), во изведба на Народниот театар од Белград.

Еден од најкомплицираните драмски текстови на Шекспир, драмата „Хенри Шести“ (прв дел), била доволен предизвик за режисерот Никита Миливојевиќ да направи атрактивно дело кое ја раскажува вечната борба за власт и превласт, да праша дали нешто учиме од историјата или се враќаме кон неа, а сето тоа пренесено преку „голема тркалезна маса“ на која и денес се решаваат големи државнички прашања.

Актерскиот ансамбл, предводен од Хаџи Ненад Мариќиќ и доајенот на српскиот театар Предраг Ејдус, покажа не само добра игра туку и одлично чувство за ритам, темпо и музика, што ја направи претставата дополнително атрактивна.

Актерите задоволни по настапот се прошетаа по Широк сокак, а Ненад Мариќиќ, актерот кој во претставата ја толкува водечката ролја на Хенри Шести, за новинарите потенцира дека со нетрпение очекува повторно да се врати во Битола на наредното издание на „Битола Шекспир фестивал“.

– Навистина сум воодушевен од Битола и од фестивалот. Уживав овие денови и се надевам дека следната година повторно ќе имам можност да дојдам на фестивалот – рече Мариќиќ.

На програмата на „Битола Шекспир фестивал“ вечерва со почеток во 20 часот, на малата сцена во Народниот театар во Битола, ќе биде изведена претставата „Кралот Лир“, адаптација на Нина Салинен и Катја Крон од Финска.  Познатата финска актерка Салинен на средбата со новинарите за своето дело истакна дека станува збор за монодрама, неверојатно мрачна комедија, во која актерката се прикажува како 90-годишната Гранде Дама на Скандинавскиот театар.

http://www.telegraf.mk/kultura/scena/15911-srpskata-henri-sestti-ja-osvoi-bitola

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-