понеделник, 21 август 2017 17:43:40
Бит Фест

Телеграф: ОД ЛОНДОН ВО БИТОЛА: Директорот на „Глоуб“ одушевен од „Шекспир фестивал“

Admin Bitola јули 21, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Телеграф: ОД ЛОНДОН ВО БИТОЛА: Директорот на „Глоуб“ одушевен од „Шекспир фестивал“
Телеграф: ОД ЛОНДОН ВО БИТОЛА: Директорот на „Глоуб“ одушевен од „Шекспир фестивал“

Во еден мал град, со толку голем и квалитетен театар, како што е битолскиот, ова е одлична можност да се разменат искуствата, рече Том Брд од театарот на Шекспир

Одлична е идејата да се организира уште еден фестивал посветен на драмите од Шекспир. Во еден мал град, со толку голем и квалитетен театар, како што е битолскиот, ова е одлична можност да се разменат искуствата од различни театри ширум светот.

Ова го истакна специјалниот гостин на првото издание на интернационалниот „Битола Шекспир фестивал“, Том Брдизвршен директор на театарот „Глоуб“ од Лондон. Челникот на театарот на Шекспир, веќе ги следи настаните на нашиот фестивал посветен на великанот на драмското творештво.

– Програмата на „Битола Шекспир фестивал“ е многу квалитетна и се надевам дека така ќе биде и во иднина – рече Брд.

Со екипата на Народниот театар од Битола се запознал минатата година, кога тие учествуваа на олимпијадата во Лондон, со претставата „Хенри шести“, кога ја воодушевија лондонската публика.

– Сè уште се свежи сеќавањата од прекрасната изведба на македонската претставата „Хенри шести“, во која доминираше беспрекорната актерска игра. Се надевам дека соработката меѓу битолскиот и нашиот театар ќе продолжи и во иднина – рече гостинот од „Глоуб“.

Вечерва на програмата на фестивалот е претставата „Хенри шести“ (прв дел) во изведба на Народно позориште од Белград, Србија. Претставата е иронија на вековната борба за превласт, моќ и политиканство.

– Не знам дали граѓаните на Битола се свесни за тоа колку овој фестивал ги руши бариерите меѓу народите. Треба да му се заблагодариме на Шекспир што нè зближува. Кога го сретнав синоќа актерот Петар Горко, го поздравиv само со „Како си Хенри“ и тој ми одговори „Одлично Хенри“, зашто и двајцата го толкуваме ликот на Хенри. До сега немав роднини во Македонија, а отсега ги имам многу – рече Хаџи Ненад Мариќиќглавен актер во претставата на театарот од Белград.

Утревечер фестивалската програма продолжува со изведба на монодрама работена по претставата „Кралот Лир“, во изведба на познатата финска актерка Нина Салинен.

http://www.telegraf.mk/kultura/15736-od-london-vo-bitola-direktorot-na-gloub-oduseven-od-sekspir-festival

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-