петок, 22 септември 2017 04:53:45
Бит Фест

Телеграф: Битолскиот театар доби покана да гостува во Кина

Admin Bitola јули 27, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Телеграф: Битолскиот театар доби покана да гостува во Кина
Телеграф: Битолскиот театар доби покана да гостува во Кина

Кинескиот национален театар во Пекинг со претставата „Ричард Трети“ вечерва го затвора првото издание на „Битола Шекспир фестивал“

На денешната средба со новинарите во Битола, режисерот и директор на националниот театар во Пекинг, Ванг Ксиаојинг, јавно се заблагодари за поканата првпат да гостуваат во Македонија и упати покана за возвратна посета на битолскиот театар во Пекинг на шестото издание на меѓународниот фестивал, кој ќе се одржи во октомври 2014 година.

– Националниот театар од Пекинг годишно произведува по 5-6 премиери, на репертоарот нуди 20-ина различни претстави, а некои од нив се играат и по 1.000 пати. На нашиот меѓународен театарски фестивал учествувале ансамбли од многу држави во светот, но среќни сме што в година првпат ќе ги имаме македонските актери од Битола со претставата „Хенри Шести“, со што заеднички ќе одбележиме 450 години од раѓањето на Вилијам Шекспир – рече Ванг Ксиаојинг, режисер и директор на Националниот театар во Пекинг.

Со одржувањето на „Битола Шекспир фестивал“ обезбедивме уште една нова културна манифестација со светски предзнак и ако досега во овој наш свет Битола се препознаваше по фестивалот „Браќа Манаки“, отсега ќе се препознава и по „Битола Шекспир фестивал“, посочи директорот на битолскиот театар, Валентин Светозарев.

– Регистриравме максимална, 100-настотна посетеност на сите претстави, што значи селекцијата беше правилна и тоа ни дава право да почнеме со подготовката на следното издание, за фестивалот да биде традиционален, а со тоа Битола ќе добие уште едно обележје, а тоа е белегот на Шекспир – истакна Светозарев.

„Битола Шекспир фестивал“ е поддржан од Министерството за култура и е во рамките на битолскиот летен фестивал „Бит фест“.

http://www.telegraf.mk/kultura/scena/17989-bitolskiot-teatar-dobi-pokana-da-gostuva-vo-kina

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-