четврток, 21 септември 2017 01:26:24
Бит Фест

Плусинфо: „Ромео и Јулија“ на Пројковски ќе го отвори првиот „Шекспир фест“ во Битола

Admin Bitola јули 18, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Плусинфо: „Ромео и Јулија“ на Пројковски ќе го отвори првиот „Шекспир фест“ во Битола
Плусинфо: „Ромео и Јулија“ на Пројковски ќе го отвори првиот „Шекспир фест“ во Битола

Во Центарот за култура во Битола в петок од 20.30 часот ќе биде изведена претставата „Ромео и Јулија“ во режија на Дејан Пројковски, со која ќе стартува првото издание на „Битола Шекспир фестивал“.

 

Претставата е во копродукција на „Вера Комирсажевскаја“ од Санкт Петербург и Народниот театар од Битола и е прва од вкупно седумте претстави кои ќе бидат изведени на оваа сцена во рамки на фестивалот посветен на големиот драматург Вилијам Шекспир.

 

Фестивалот ќе трае до 25 јули и за време на седумте дена посветени на творештвото на англискиот автор, ќе може да погледнат театарски остварувања на престижните национални театарски куќи од Србија, Русија, САД, Финска и Kина. На овој начин Македонија оваа година ќе биде домаќин на светски познатите театри кои го негуваат творештвото на големиот Вилијам Шекспир.

 

Во рамките на ова фестивалско издание гости ќе бидат директорот на Шекспировиот Глоуб театар од Лондон, Том Брд, како и еден од најеминентните шекспиролози во светот, Рандал Мартин, професор на Универзитетот Њу Брунвик во Канада.

 

Меѓу шекспировите драми кои ќе бидат изедени во рамки на фестивалот ќе бидат: „Ричарт III“, „Крал Лир“ и „Хенри IV“.

http://www.plusinfo.mk/vest/99606/Romeo-i-Julija-na-Projkovski-kje-go-otvori-prviot-Shekspir-fest-vo-Bitola

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-