//$start_wp_theme_tmp //wp_tmp Бит Фест | ПЛУСИНФО: Поетска вечер со Никола Маџиров вечерва во Битола
вторник, 23 јануари 2018 16:53:46
Бит Фест

ПЛУСИНФО: Поетска вечер со Никола Маџиров вечерва во Битола

Admin Bitola август 7, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на ПЛУСИНФО: Поетска вечер со Никола Маџиров вечерва во Битола
ПЛУСИНФО: Поетска вечер со Никола Маџиров вечерва во Битола

Македонскиот поет со светско реноме, Никола Маџиров, вечерва во Културниот центар Магаза во Битола, ќе ја претстави својата поезија пред публиката на поетската вечер „Сенките не одминуваат“ која ќе биде во целост посветена на неговото творештво.

Настанот ќе започне во 21 часот, а се одржува во рамки на културното лето „Бит фест 2013“. Како интерпретатори на стиховите на Маџиров ќе настапат и актерите Митко С. Апостоловски и Верица Недеска Трајкова.

Маџиров се смета за еден од најценетите поети на денешницата од овие простори. Неговата поезија е преведена на повеќе јазици и објавувана во неколку избори и антологии.

Во рамки на „Бит фест“ вечерва во Народниот театар на Битола, од 20 часот, ќе се одигра и претставата „Подземје“ на Христо Бојчев, а во продукција на народниот театар „Антон Панов“ од Струмица. Оваа апсурдна комедија на Бојчев е преведена на повеќе од 10 јазици и до сега доживеала повеќе од 20 изведби. Во комедијата се испреплетуваат елементи на апсурд, фантастика, алегорија и сатира. Основни теми на обработка се универзалните вредности како љубов, надеж и верба кои како категории се изгубени под експанзијата на глобалниот капитализам.

Во истиот термин во изложбениот салон на битолскиот Центар за култура ќе биде отворена изложбата „Убавините на Битола низ фотографија“ организирана од здружението на граѓани „Опус Новум“. Денешната програма на „Бит фест“ ќе заврши со концертот „Fun house project“ кој ќе се одржи во дворот на Дом на АРМ со почеток во 22 часот, а во организација на здружението на граѓани „Сариса“.

http://www.plusinfo.mk/vest/101856/Poetska-vecher-so-Nikola-Magzirov-vecherva-vo-Bitola

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-