среда, 23 август 2017 10:08:30
Бит Фест

Плусинфо: „Паркети“ синоќа ја даруваа битолската чаршија со концерт

Admin Bitola август 5, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Плусинфо: „Паркети“ синоќа ја даруваа битолската чаршија со концерт
Плусинфо: „Паркети“ синоќа ја даруваа битолската чаршија со концерт

Битолската група „Паркети“ синоќа во старата битолска чаршија одржа концерт во рамки на културното лето „Бит фест“, а при тоа го промовираа и новиот видео материјал. Концертот се одржа на истото место каде што Паркети во 1992 година го одржаа својот прв концерт.
Како дел од програмата на фестивалот, вчера вечер беше промовирана и книгата  „Девојката со сонце во очите“ од младата битолчанка Ана Жежовска на која оваа и е втора книга. Промоцијата на книгата беше збогатена со проекција на филм како и со рок концерт насловен „Битола е мој град.“
Вчера започна и Првата балканска колонија на ракотворби во организација на ЗГ- Астерион Галери. Колонијата се одржа во Дворот на Дом на АРМ Битола а во рамките на истата изложуваа  ракотворци од  Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Грција и Македонија  (од Куманово, Прилеп, Охрид, Струмица, Скопје и Битола).
Посетителите уживаа гледајќи: рачно ткаени марами, предмети од глина, кожа, дрво , украсна хартија и оригами, украсни кутии и маски, корпи за секојднева употреба и  сувенири.
Специфичен настан имаа можност да проследат битолчани и посетителите на „Бит фест“ овој петок на плоштадот Магнолија каде започна „Македонската етно венчавка“ во организација на Центарот за едукација и негување на традицијата и фолклорот Етно Илинден од Битола.
Во рамки на етно венчавката пред публиката беа изведени традиционалните адети како месењето на погачите, плетењето на  венците, китењето на бајракот, торбата и картата за канење, канењето на нункото и деверот, бричењето на зетовите и одењето по невестите.

http://www.plusinfo.mk/vest/101530/Parketi-sinokja-ja-daruvaa-bitolskata-charshija-so-koncert

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-