понеделник, 21 август 2017 17:56:26
Бит Фест

Плусинфо: Директорот на „воскреснатиот“ театар на Шекспир, „Глоуб“, восхитен од битолскиот театар

Admin Bitola јули 21, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Плусинфо: Директорот на „воскреснатиот“ театар на Шекспир, „Глоуб“, восхитен од битолскиот театар
Плусинфо: Директорот на „воскреснатиот“ театар на Шекспир, „Глоуб“, восхитен од битолскиот театар

На денешната неформалната средба со новинарите во Битола, во рамките на првото издание на „Битола Шекспир фестивал“, извршниот директор на познатиот театар „Глоуб“ од Лондон, Том Брд, го истакна своето задоволство што и Република Македонија стана дел од мрежата на шекспирови театри во светот.

– Одлична е идејата да се организира уште еден фестивал посветен на творештвото на Шекспир. Во еден мал град, со толку голем и квалитетен театар, како што е битолскиот, ова е одлична можност да се разменат искуствата од различни театри ширум светот. Програмата на „Битола Шекспир фестивал“ е многу квалитетна. Овде во Битола имаме одлична можност да се сретнеме, да поразговараме за значајни прашања во театарот. Се надевам дека овој квалитет во иднина ќе се надградува – рече Том Брд.

Тој уште еднаш го изрази своето задоволство од минатогодишниот настап на Битолскиот театар во Глоуб театарот во Лондон, со претставата „Хенри Шести – трет дел“, која наиде на одличен одзив кај лондонската публика.

На програмата на Битола Шекспир фестивал вечерва е претставата „Хенри Шести“ (прв дел) во изведба на Народниот театар од Белград, Србија, во режија на Никита Миливојевиќ, која со почеток во 21 часот ќе се одигра во Народниот театар во Битола.

На средбата со новинарите, актерот во насловната улога на Хенри 6, прв дел, Ненад Мариќиќ ја поздрави идејата што се организира фестивал на Шекспир во Македонија.

-Не знам дали граѓаните на Битола се свесни за тоа колку овој фестивал ги руши бариерите меѓу народите. Треба да му се заблагодариме на Шекспир што не зближува. Кога го сретнав синоќа актерот Петар Горко, го поздравив само со „Како си Хенри“ и тој ми одговори „Одлично Хенри“, затоа што и двајцата го толкуваме ликот на Хенри. До сега немав роднини во Македонија, а отсега ги има многу – рече главниот актер од претставата „Хенри Шестти“, од Народниот театар од Белград.

http://www.plusinfo.mk/vest/99942/Direktorot-na-voskresnatiot-teatar-na-Shekspir-Gloub-voshiten-od-bitolskiot-teatar

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-