петок, 22 септември 2017 04:50:39
Бит Фест

ПЛУС ИНФО: Гастрономски перформанс и отворена кујна утре на „Бит фест“

Admin Bitola август 15, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на ПЛУС ИНФО: Гастрономски перформанс и отворена кујна утре на „Бит фест“
ПЛУС ИНФО: Гастрономски перформанс и отворена кујна утре на „Бит фест“

„Битола мост помеѓу Европа и Ориентот“ е името на гастрономскиот перформанс кој ќе се изведе утре во период од 18 до 20 часот во битолскиот ресторан „Корзо“ во рамки на културното лето „Бит фест“. Настанот е во организација на Здружението за туризам, екологија и претприемништво „Битола бренд“ и како цел ја има намерата преку храната да го претстави стилот на живеење во Битола и да го поттикне развојот на туризмот во овој град.

„Битола е град на вечна инспирација на многу уметници и креативци, еден од најопејуваните градови во регионот, град со многу атрибути, град на клавири, на конзули, на музиката, отворен град. Она што го прави овој град поинаков е „лезетот“ да се испие кафе со „Мерак“, да се ужива во добрата храна, затоа, пак, помеѓу низата пазари и чаршии стои името „пекмез пазар“ и „дембел чаршија“ кои само го потврдуваат боемството и широчината на битолчани да поминат едно попладне во добро друштво и добра храна“, велаат организаторите.

Перформансот ќе се одива на една од летните тераси во центарот на градот каде ќе биде поставен убаво уреден амбиент со две импровизирани кујни и со помошни масички. Во летната бавча на ресторанот има фурна, скара и „сач“. Двајца готвачи кои ќе ја претставуваат унгарската наспроти турската кујна како најзастапени во историјата на градот, и нивни помошници ќе подготвуваат специфични традицонални јадења, десерти и ладни закуски со кои ќе бидат послужени гостите.

Гостите најпрво ќе бидат послужени со кафе, може и турски чај. Готвачите ќе имаат задача да подготват традиционално јадење кое е специфично од државата која ја претставуваат, а е „одомаќинето“ и кај нас. Конкретно ќе се подготвува пилешки паприкаш, телешко со наут и ширден. Меѓу другото ќе бидат подготвени и унгарски палачинки наспроти алва

– Целта на вечерта е да потврдиме дека Битола го негува боемството и „меракот“ за добра дружба со добра храна и влијанијата од различните култури ја прават поубава, потопла – колевка на космополитизмот – вели Бесна Божиловиќ од Битола Бренд.

Во рамки на „Бит фест“ утревечер ќе биде одржана и промоција на книгата „Утринска молитва“ во НУУБ Свети Климент Охридски. Во 20 часот во Малата сала на Завод и Музеј ќе биде отворена изложба на копаници насловена „20 години уметничко ателје Пердика“ кое се занимава со изработка на секаков вид ентериери и екстериери во дрво, најчесто ореово, и кое е единствено регистрирано ателје во Македонија за изработка на црковен мебел од дрво.

Во 21.30 часот во Културниот центар „Магаза“, пак, ќе се одржи концерт на амбиентална џез музика „Гуру Харе бенд“.

http://www.plusinfo.mk/vest/102626/Gastronomski-performans-i-otvorena-kujna-utre-na-Bit-fest

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-