недела, 20 август 2017 06:16:56
Бит Фест

Нова Македонија: “Танец” ги воодушеви битолчани

Admin Bitola август 3, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Нова Македонија: “Танец” ги воодушеви битолчани
Нова Македонија: “Танец” ги воодушеви битолчани

Со спектакуларен концерт на ансамблот на народни игри и песни „Танец” и доделување на наградите за најуспешните во амфитеатарот “Хераклеја“ во Битола заврши 43 издание на Републичкиот фестивал на народни песни и игри „Илинденски денови”

Со својот настап “Танец” ги крена на нозе 3.000 битолчани и иселеници кои деновиве престојуваат во Битола, а меѓу кои најмногу од прекуокеанските земји. Нивниот настап  ги остави без здив сите присутни во “ Хераклеја”, кои на крајот ги наградија со грмогласни аплаузи.

Покрај „Танец” на финалната фестивалска вечер настапија и ансамблите Слезание” Џирзониов од Полска, фолклорната група „Туфем” од Анкара, Турција, фолклорниот ансамбал „Ерусалим “ од Израел и “ГЕМП” танцовата школа Крисиумал од Бразил.

По извонредните настап на “Танец” и останатите културно уметнички друштва, кои настапија прексиноќа, градоначалникот на Битола Владимир Талески, главен покровител на фестивалот, ги додели наградите на најуспешните фолклорни групи и поединци. Притоа во групата на најуспешни се најдоа КУД „Илинден” од Битола, најуспешна група која презентира изворен фолклор, Градскиот хор од Штип, најуспешна група која презентира староградски фолклор, КУД „Велигденски цветови” од с. Јаргулица, Радовиш, презентираше детски фолклор на фестивалот, а КУД „Дримкол” од Вевчани  го доби признанието  за најуспешна група која презентира новопоставен обработен фолклор.

Фолклорниот ансамбл „Китка” од Истибања беше прогласен за  најуспешен изворен оркестар. Ансамблот „Иљо Антески-Смок” од Тетово  го доби признанието  за најуспешна и најкомплетна изворна носија, како и за најуспешна вокална изведба на женското вокално дуо, додека Драго Лазаревски од КУД „Вера Јоциќ”-Македонска Каменица беше прогласен за најуспешен автор што подготвил сценска презентација на изворна фолклорна содржина.

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=22134

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-