сабота, 19 август 2017 07:21:48
Бит Фест

Нет Прес: Започнува фестивалот Битола отворен град 2013

Admin Bitola јуни 27, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Нет Прес: Започнува фестивалот Битола отворен град 2013
Нет Прес: Започнува фестивалот Битола отворен град 2013
Во Битола утре започнува дванаесеттото издание на Интернационалниот младински арт фестивал „Битола отворен град 2013” во чии рамки главна атракција ќе биде настапот на мега популарниот DJ Michael Gray  од  Велика Британија, еден од најпочитуваните и најбараните музички уметници на глобалната музичка денс сцена. Најголемиот музички настан за 2013 во Битола, настапот на Michael Gray, е и негов прв и ексклузивен настап во Република Македонија.
За прв пат големиот музички хепенинг ќе се одржи на Широк сокак каде атмосферата ќе ја загрее и атрактивната Djane Nadine DJ од Унгарија, која во последните неколку години е меѓу најбараните и најангажираните женски диџеи. Куриозитет на фестивалот е Трката на штикли која Младинскиот културен центар – Битола реши да ја обнови, годинава како национална, а догодина ќе прерасне во меѓународна.
По повод започнувањето на фестивалот Ве покануваме на прес конференција на 26 јуни 2013 со почеток во 11.00 ч. во кафе бар „Пијано“ во Битола (плоштад Магнолија) со учество на организаторите на фестивалот: Младинскиот културен центар – Битола, Градоначалникот на општина Битола Владимир Талески, претставници на промотерската куќа Фреш Унион и генералниот парнер на фестивалот ONE. При тоа ќе биде презентирана програмата на фестивалот во чии рамки од 26-ти до 29-ти јуни на повеќе локации во градот се предвидени концерти на групи од земјата и странство, отворени улични журки, изложби, перформанси, како и традиционалниот голем музички хепенинг во соработка со Фреш Унион, овој пат со спектактакуларен настап на DJ Michael Gray и DJ Djane Nadine, додека како претходница ќе настапат Dj Acika, Dejan Dex, DJ Dee Dean Mickoski од Македонија.
Како соло музичар DJ Michael Gray се прослави со синглот „The Weekend” и со успешниот последователен хит „Borderline”. Тој е ко-сопственик на познатата музичка продуцентска куќа “Full Intention” од Англија во чиј распоред овој јуни спаѓа и промоцијата на најновиот музички материјал. Со посебен стил на сцената, Djane Nadine од Унгарија  веќе има изграден статус на признат и познат уметник во својата професија. Фановите ја препознаваат по впечатливите и авангардни настапи низ цел свет. Дел од уметничката програма се и поп арт изложбата на Никола Данчевиќ – Гринго од Србија на тема  “Отворете го вашиот ум, не вашите џебови”,  трката на штикли на Широк сокак, концерт на Billy Andol од Босна и Херцеговина, “Страв од Џеки Чен” од Србија, Spank од Македонија, како и Face and body painting  со Александра Димитриевска од Македонија.
Фестивалот се одржува во рамките на Битфест 2013 и е поддржан од ONE и Градоначалникот на општина Битола. Заради атрактивноста на главните звезди, како и заради традицијата главниот музички хепенинг на фестивалот да го посетува над 4.000-на публика од земјата и странство, годинава се очекува уште поголем број на фанови што уште еднаш ќе го потврди статусот на главниот настан како најмасовен музички настан во Битола секое лето.
По прес конференцијата на истата локација ќе биде отворена поп арт изложбата на Никола Данчевиќ – Гринго од Србија на тема  „Отворете го вашиот ум, не вашите џебови”. Покрај тоа што делата на Данчевиќ можат да се видат на изложби, тие се раѓаат и на улиците низ Србија, но се задржуваат кратко зашто повеќето се изработени илегално и се сметаат за премногу провокативни. Уметникот низ делата отворено го изразува своето мислење за актуелната состојба во светот, ги критикува сиромаштијата и насилството, и се обидува на секој начин да испровоцира. Токму затоа главно е отфрлен од оние на кои им ,,го турка прстот во око,, но широко е прифатен од обичните луѓе кои го живеат животот кој тој го слика. Данчевиќ живее и работи во своето студио во Зајечар во Србија, а соработува со многу компании од Њујорк, Чикаго, Монтреал, Лондон, Белград.

http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=131661&kategorija=1

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-