среда, 23 август 2017 10:09:28
Бит Фест

Мрт1: Утврдена програмата за „Шекспир Фестивал“ во Битола

Admin Bitola јули 16, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Мрт1: Утврдена програмата за „Шекспир Фестивал“ во Битола
Мрт1: Утврдена програмата за „Шекспир Фестивал“ во Битола

Народниот театар – Битола домаќин и организатор на првиот „Шекспир Фестивал“ ја соопшти официјалната програма за првото издание на претстојниот голем театарски настан.

Фестивалот ќе биде отворен следниот петок на 19 јули со претставата „Ромео и Јулија“ во режија на Дејан Пројковски која ќе ја изведат актерите од театарот „Вера Комисаржевскаја“ од Санкт Петерсбург, Русија и Народниот театар од Битола. Следниот ден на 20 јули во античкиот театар Хераклеа ќе настапи Националниот театар од Белград кој ќе ја изведе претставата „Хенри Шести“-прв дел во режија на Никита Миливојевиќ.

На театарските сцени во Битола ќе настапат и актерките од Финска Нина Салинен и Катја Крон со претставата „Кралот Лир“, актерите од Националниот театар Тирана ќе ја изведат претставата „Хенри Шести“ – втор дел во режија на Адонис Филипини, додека театарот „Лит Мун“ од Санта Барбара, Калифорнија – САД ќе ја изведе претставата „Бура“ во режија на Џон Блондел. Театарската програма ќе биде заокружена на 25 јули со изведба на претставата „Ричард Трети“ во режија на Ванг Ксиаојинг, а во која ќе настапат актерите од кинескиот Национален театар од Пекинг.

Во рамките на првото издание на „Шекспир Фестивал“ ќе се одржат и дополителни содржини информираат од Народен театар-Битола. На 22 јули ќе се одржи ОТОА-работилница под менторство на професори од Њујорк и во соработка со студенти од Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА, а ќе се одржи и панел дискусија на тема „Шекспир денес“ на која ќе учествуваат Том Брд – генерален директор на театарот „Глоуб“ во Лондон, Рандал Мартин – професор на Универзитетот „Њу Брансвик“ во Канада, Рената Сотириади и Вјасчеслав Тресченко од театарот „Таганка“ во Москва и Џон Блондел – професор и директор на театарот „Лит Мун“ во Санта Барбара, САД.

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/kultura/83269/utvrdena_programata_za_%E2%80%9Eshekspir_festival%E2%80%9C_vo_bitola.aspx

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-