среда, 23 август 2017 04:23:37
Бит Фест

MAKFAX: Уште еден богат ден на БитФест

Admin Bitola август 17, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на MAKFAX: Уште еден богат ден на БитФест
MAKFAX: Уште еден богат ден на БитФест

И петок ќе биде уште еден ден од годинешнто издание на битолската културна манифестацика БитФест на која традиоционално во последователни термини ќе се одвиваат три настана од ликовната, филмската и музичката уметност.
Во Културниот центар „Магаза” во 20 часот ќе биде отворена изложбата на икони насловена „Иконографија” која е дел од проектот „1.700 години од Миланскиот едикт”. На изложбата ќе бидат изложени дела на Славица Михаилова и Георѓи Хаѕис.

Потоа во 20.30 во Пациото на Завод и музеј Битола ќе се одржи проекција на филмови од младински активизам. Во 21 часто, пак, во Центарот за култура – Битола ќе биде отворена изложбата „Фолклор”, што е заеднички проект со Здружението на уметници „УМ” од Виница. Гостувањето е на иницијатива на Националната установа Завод и музеј Битола.

Фолклорот како одличје на еден народ и поднебје е одлично поле за креативни истражувања и нови видувања преку призмата на современите уметнички текови. Уметниците прават обид за спојување на традиционалната, народна инвентивност со структуираното уметничко знаење. На изложбата „Иконогрфија” ќе бидат претставени слики, цртежи, скулптури и објекти. Со свои дела ќе се претстават Гордана Вренцоска, Миливој Симеонов, Дејан Спасов, Соња Димитрова, Катица Алексова, Иво Пецов, Дарко Богданов и Александар Богданов – Чоки.

Проектот прво беше презентиран во Музеј „Теракота” во Виница во 2012 година, со поддршка од Министерство за култура на и Општина Виница. Изложбата ќе ја отворат градоначалникот на Општина Виница, Емил Дончев и претставници од НУ Завод и Музеј – Битола. Поставката ќе биде отворена за јавноста до затворањето на Битолското културно лето на 24-ти август.

Во 22 часот на Летната сцена Тумбе кафе битолчани ќе имаат можност да го проследат поетско музичкиот перформанс „Рома блуз” – Театар „Самос”, во копродукција со „Фалкен” – Дуизбург – Германија. Режија и избор на текстовите Сами Осман. Настапуваат:Сами Осман, Соња Каранџуловска, Армен Османов, Сашо Ристовски. Музика и сонгови: Исмет Саит и Соња Каранџуловска, техника и организација-Елвир Осман, Армен Османов и Џули Реџеповска.

Во петок и сабота во Центарот за култура ќе се одржи 14-то издание на интернационалниот детски музички фестивал „Тра ла ла” , вo oрганизација на Здружението за аудио-визуелна уметност БТ-фест. И овој фестивал се реализира во рамките на Битолско културно лето 2013, под покровителство на градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески.

На првиот натпреварувачки ден, во петок, во Центарот за култура од 20 часот ќе се одржи фестивал на вокални солисти, поделени во три возрасни категории. Во сабота, пак, на истото место и во истиот термин ќе биде одржана Гала вечер, каде ќе бидат доделени награди и признанија, збогатено со изведба на најдобрите песни според мислењето на шестчленото Меѓународно жири. Предвиден е и настап на учесници кои ќе ја презентираат македонската култура и традиција(КУД Илинден, Академија за боречки вештини ЗА НЕД ДО, настап на оперската уметничка Марина Коруновска, детскиот хор Ѕвочиња и други).

На манифестацијата ќе земат учество солисти и делегации од: Македонија, Јапонија, Романија, Малта, Бугарија, Србија, Босна и Херцеговина, Словенија, Полска, Албанија, Украина и Косово.

Станува збор за единствениот детски фестивал на овие простори кој се одржува „во живо” и кој собира таленти од целиот свет. Исто така, овој фестивал е репрезент Битола и на Македонија на многу значајни манифестации ширум светот, со голем број награди освоени од нашите претставници. Годинава фестивалот се очекува да биде една од најголемите детски настани во Европа и пошироко.

http://makfax.com.mk/316455/ushte_eden_bogat_den_na_bitfest

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-