сабота, 19 август 2017 07:22:50
Бит Фест

MAKFAX: Концерт на класична музика на Битфест

Admin Bitola август 13, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на MAKFAX: Концерт на класична музика на Битфест
MAKFAX: Концерт на класична музика на Битфест

Во понеделник во 20 часот во Концертната сала на Завод и музеј ќе се одржи концерт на класична музика со Татјана Божиновска и Билјана Димовска. Концертот е насловен „Популарни звуци на пијано”, а содржи обработки на популарни балетски и оперски дела за дуо пијано.
Дуото пијано во состав Билјана Димовска-Татјана Божиновска делува повеќе години, и на својот репертоар има програма од барок до модерна музика. Има одржано повеќе рецитали низ земјата: Битола, Ресен, Охрид, Скопје, на фестивалите: „Интерфест” – Битола, „Битфест” – Битола, „Златна лира” – Скопје и.т.н.

Во 20 часот во Културниот центар Магаза ќе се одржи Промоција на монографијата „Животот е музика” на Академик Георги Здравев.

Проф. Д-р Георги Здравев е роден 1938 година во Битола. Основно училиште заврши во Битола, средно музичко училиште во Скопје а музичка академија во Сараево, Босна и Херцеговина. Автор е на повеќе учебници за средно и високо образование и повеќе книги од областа на музиката. Mагистрирал и докторирал на Факултетот за учители во Битола каде беше редовен професор до своето пензионирање. Диригент и организатор на повеќе опери и концерти со голем број познати солисти и оркестри во земјава и странство. Добитник е на голем број благодарници, признанија и награди за својот труд. Георги Здравев е Академик во Светската Академија Плато.

Во 20.30 на Летната сцена -Тумбе кафе ќе се одржи поетско – музичката манифестација „Засекогаш присутни” , а во 22 ч. во Пациото на Завод и Музеј ќе се одржи Рок концерт на групата „Б-52″.

Остануваат уште дванаесетина денови до крајот на осмото издание на најдолгото културно лето во Република Македонија Бит фест 2013.

Во изминатиот месец и половина реализирани се над 170 културни содржини, а вкупниот број гости кои ги посетиле овие настани изнесува над 55 000 вљубеници во културата, театарската уметност, филмот и фотографијата, ликовната уметност, поезијата, фолклорот и народното творештво…култура и уметност за сите генерации и сите вкусови.

http://makfax.com.mk/316158/koncert_na_klasichna_muzika_na_bitfest

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-