петок, 22 септември 2017 04:54:55
Бит Фест

МАКФАКС: ‘Солстис -празник на музиката’ увертира на Бит фест 2013

Admin Bitola јуни 22, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на МАКФАКС: ‘Солстис -празник на музиката’ увертира на Бит фест 2013
МАКФАКС: ‘Солстис -празник на музиката’ увертира на Бит фест 2013

На четири дена пред стартот на најдолгото културно лето Бит фест 2013 Битола заедно со 340 градови во светот од вкупно 110 држави, го одбележува празникот на музиката во петокот од 20 до 1 часот по полноќ на осум локации голем број битолчани уживаа во понудата на 11-то издание на „Солтис”.

 

Низ етно, поп, рок…музика за сите вкусови пренесена преку настапот на градскиот детски хор „Ѕвончиња”, староградската музика со пензионерската пејачка група „Сирма војвода”, „Распеани прилепчани”, „Кабадаја бенд”, OWL NIGHT LONG, DJ Mikar, Dado Trumpet и Zoki Conga, настапот на „Деспина”, „Калабалак”, Mr.Blues Man, The Government и се разбира исклучителните Фолтин кои го исполнија плоштадот Магнолија со голем број гости, Битола го празнуваше празникот на музиката кој во Франција се слави од 1982 година.
Манифестацијата е во организација на Француската алијанса од Битола во соработка со општина Битола. Годинава, оваа франкофонска традиција во Битола се одржа по единаесетти пат.
„Солстис – празник на музиката” е увертира во најдолгото културно лето „Бит-фест 2013″ и е една од содржините кои претставуваат „загревање” пред официјалниот почеток на битолското културно лето. Како дел од овие настани во културниот центар Магаза беше отворена изложба на Лилјана Матевска, а во понеделник со почеток во 20 часот во Народен театар Битола премиерно ќе биде изведена театарската претстава „Дива” во Режија на Софија Ристевска.
Осмото издание на Бит фест – битолското културно лето кое се одржува под Покровителство на Градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески, оваа година има рекордни 242 содржини, а свеченото отворање е на 25-ти јуни во античкиот театар Хераклеја, со концерт на Раде Шербеџија и Западни Колодвор Бенд./крај/мф/сн

http://makfax.com.mk/312592/solstis__praznik_na_muzikata__uvertira_na_bit_fest_2013

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-