недела, 20 август 2017 06:17:24
Бит Фест

МАКФАКС: Продолжува БитФест

Admin Bitola август 22, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на МАКФАКС: Продолжува БитФест
МАКФАКС: Продолжува БитФест

Силно набиeната но посетенa програма на годинешново културно лето во Битола -БитФест продолжува и во среда со повеќе настани, промоција на филм посветен на градот под Пелистер, концерт „Виолина и пијано” на кој ќе настапат Верица Дивитарова и Валентин Наумов и др
Понудата започнува во 18 часот во основното училиште „Коле Канински”, каде што ќе се одржи перформансот „Bitola street work out”, кој претставува всушност движење комбинација од повеќе спортови атлетика, гимнастика, калистеникс и паркур.

Потоа во 19 часот во Малата сала при Центар за култура ќе се одржи промоција на филмот „Битола во Европа”. Овој документарен е посветен на Битола – градот жив музеј под отворено небо како вистински предизвик за посетителите од цел свет, зашто тука можат да се слушнат приказни стари со векови. Почнувајќи од оние за неолитскиот човек, за периодот на доаѓањето на словените, богатата античка историја, турското владеење, времето на конзулите, илинденскиот период… низ кои тој прерасна во она што е денес – модерен административен, културен, економски, индустриски, образовен и научен центар во регионот.

Филмот ги претставува најважните туристички атракции во градот и околината, најзначајните културно историски споменици, но и богатата културна сцена која стана магнет за посетителите и знак за препознавање на градот на културата во светски рамки.

Особено се истакнуваат и космополитиските карактеристики на Битола кои се присутни како низ историјата, така и денес. Тоа е она што Битола ја прави град со силна традиција и култура, со значаен бекграунд, но и со огромни потенцијали кои во вистинска смисла на зборот ја означуваат како Европски град и неминовно го наметнуваат заклучокот дека Битола уште од многу одамна е во Европа.

Документарниот филм „Битола во Европа” е во режија и според сценарио на Анета Шијакова, во продукција на невладината организација Граѓански Патеки. Продукцијата на филмот е поддржана од страна на градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески во рамките на Битфест.

По промоцијата на филмот, во 20 часот во галеријата „Мано Ди Мано” (поранешно Де Ниро) на прочуениот Широк сокак ќе бидат послужени антички специјалитети и античко вино кои своевремено се конзумирале во античка Хераклеја.

Истовремено, значи во 20 часот, во Концертната сала на Завод и музеј – Битола ќе се одржи концерт за виолина и пијано, на кој ќе стапат Верица Дивитарова и Валентин Наумов.

Верица Дивитарова веќеима одржано неколку самостојни рецитали, настапи во склоп на концертите на „Musica Viva” и како дел од симфонискиот оркестар и двете во рамките на факултетот за музичка уметност во Скопје и други солистички и камерни рецитали. Моментално е на постдипломски студии во класата на проф. Др Марија Ѓошевска на Факултетот за музичка уметност во Скопје и работи како професор по пијано и корепетиција во Државното музичко училиште во Битола. Валентин Наумов, пак, има одржано повеќе музички рецитали, добитник е на повеќе награди, а во моментот работи како професор по виолина во Државното музичко училиште.

Подоцна во 21 часот, исто така во Завод и Музеј – во Пацио ќе се одржи детско-тинејџерски хепенинг под наслов „Еден летен распуст – 2″ на кој ќе бидат изведени десет нови композиции од познати имиња од детско тинејџерската музика.

Меѓутоа вечерта продолжува и со рок вечерта „Хронологија на македонската рок музика” која ќе започне во 21 часот во Културниот центар Магаза каде што во 22 часот ќе се одржи и проекцијата од програмата Филмски денови „See a Paris”./крај/мф/

http://makfax.com.mk/316770/prodolzhuva_bitfest

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-