понеделник, 21 август 2017 17:45:19
Бит Фест

Макфакс: Битола Шекспир фестивалот дел од програмата на БИТ ФЕСТ 2013

Admin Bitola јули 18, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Макфакс: Битола Шекспир фестивалот дел од програмата на БИТ ФЕСТ 2013
Макфакс: Битола Шекспир фестивалот дел од програмата на БИТ ФЕСТ 2013

Битола интензивно се подготвува за Битола Шекспир фестивалот, кој за прв пат оваа година ќе се одржи од 19 ти до 25 ти јули во општина Битола, како дел од програмата на БИТ ФЕСТ 2013 со поддршка на Министерството за култура.

„Битола Шекспир фестивал” како интернационален фестивал е манифестација што ги надминува локалните и националните граници и го потврдува врвниот квалитет на битолскиот театар и битолското културно лето „БитФест”. Тоа е храбар чекор и полн погодок на задоволство на публиката”, рече битолскиот градоначалник.
Битола Шекспир фестивал” ќе биде отворен на 19 јули со претставата „Ромео и Јулија” во режија на Дејан Пројковски, а ќе ја изведат актери од битолскиот и театарот „Вера Комисаржевскаја” од Ст. Петерсбург, Русија.
Во текот на седумте денови на театарските сцени во Битола ќе настапат и актери од Русија, Србија, Финска, САД и Кина кои ќе ги одиграат претставите „Хенри Шести”, „Крал Лир”, „Бура” и „Ричард трети”.
„Најголемата причина за да го организираме овој фестивал беше податокот што првиот Хамлет од Шекспир во Македонија е поставен на театарската сцена во Битола во режија на Љубиша Ѓоргиевски. Улогата на Хамлет во далечната 1963 година ја одигра големиот бард на македонското глумиште Ацо Стефановски. Зошто фестивал за Шекспир во Битола!? Затоа што од петтемина актери што го одиграле Хамлет во Македонија тројца се битолчани односно Ацо Стефановски, Ѓорги Јолевски и сегашниот градоначалник Владимир Талески, а покрај нив и врвните Мето Јовановски и Дејан Лилиќ. Со овој настан, ние со својот театарски квалитет и не само театарски потврдуваме дека сме дел од Европа и Светот”, истакна Валентин Светозарев, директор на НУ Народен театар – Битола.
Светозарев истакна дека благодарение на бројните културни манифестации градот се повеќе наликува на море од културни настани и затоа како што рече „Битола има море, а тоа море се вика култура” кое веруваме дека и во иднина ќе биде чисто и незагадено”, подвлече Светозарев. /крај/со/мф

 

http://makfax.com.mk/314492/bitola_shekspir_festivalot_del_od_programata_na_bit_fest_2013

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-