среда, 20 септември 2017 11:26:56
Бит Фест

Либертас: Лит Мун театарот од Санта Барбара вечер на „Битола Шекспир фестивал“

Admin Bitola јули 25, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Либертас: Лит Мун театарот од Санта Барбара вечер на „Битола Шекспир фестивал“
Либертас: Лит Мун театарот од Санта Барбара вечер на „Битола Шекспир фестивал“

„Битола Шекспир фестивал“ продолжува со настап на американските актери од театарот Лит Мун во Санта Барбара, Калифорнија кои во Македонија пристигнаа со силна театарска критика, и по настапот во театарот „Одисеј“ во Лос Анџелес.
Театарската претстава „Бура“ на Вилијам Шекспир во режија на Џон Блондел премиерно беше изведена во октомври минатата година на матичната сцена на тамошниот театар, а веднаш потоа новинарот Чарлс Донелан во тиражниот весник „Индипендент“ (Independent) забележал дека „претставата изобилува со хумор, отпор и љубов“, додека пак театарскиот критичар Џастон Сатон во „Нузхавк“ (Noozhawk) посочува дека „актерите играат повеќе улоги и тоа го прават без проблеми и убедливо“.

Театарот Лит Мун од Санта Барбара, формиран во 1992 година, претставата „Бура“ со 16 актери ја одигра и на почетокот од оваа година, односно на 6 јануари во театарот „Одисеј“ во Лос Анѓелес, а вечерва од 21 часот ќе настапат на новата сцена на Битолскиот театар. Потоа заминуваат за Шпанија каде во Мадрид ќе настапат на меѓународен театарски фестивал.

Професорот и директор на театарот Лит Мун од Санта Барбара, Џон Блондел е добро познат на македонската јавност и публиката во Битола бидејќи ја режираше претставата „Хенри Шести“ со која актерите од Битолскиот театар настапија на Културната олимпијада во Лондон, но и синоќа во рамките на Шекспир фестивалот, за што режисерот Блондел беше награден со овации и долготраен аплауз.

http://libertas.mk/%D0%BB%D0%B8%D1%82-%D0%BC%D1%83%D0%BD-%D1%82%D0%B5%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%BE%D1%82-%D0%BE%D0%B4-%D1%81%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5/

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-