петок, 22 септември 2017 04:50:33
Бит Фест

Дневник: МУ ДОЛЖИМЕ НА ШЕКСПИР ШТО Н` ЗБЛИЖИ

Admin Bitola јули 24, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Дневник: МУ ДОЛЖИМЕ НА ШЕКСПИР ШТО Н` ЗБЛИЖИ
Дневник: МУ ДОЛЖИМЕ НА ШЕКСПИР ШТО Н` ЗБЛИЖИ

Фестивалот „Битола Шекспир фестивал“ не само што ги урива бариерите и границите туку суштински ги зближува луѓето. Ќе мораме да му се заблагодариме на Шекспир што н` зближи кога самите не можевме тоа да го направиме. Македонскиот Хенри, Петар Горко, ми се обрати со Хенри и јас му се обратив со Хенри, се прегрнавме како да сме род. Досега имав по некој близок во другите републики, а сега ќе имам и во Македонија некој од семејството зашто ние актерите сме голема фамилија – рече српскиот актер Хаџи Ненад Маричиќ, кој ја толкува главната улога во претставата на Народното позориште од Белград, што беше изведена завчеравечер во Центарот за култура во Битола.

Борбата за превласт во 17 век во Англија, прикажана во претставата „Хенри Шести“, асоцира на денешните политики на Балканот, изјавија актерите од српскиот театар. Првиот дел од трилогијата за Хенри Шести тие го изведоа на сцената на театарот „Глоуб“ во Лондон.

– Помина многу време од англиската политика во средниот век. Но, има нешто што е многу интересно, на кое секогаш се смееме, чудиме, а понекогаш и се плашиме кога ќе видиме дека некои реченици од претставите денес ги изговараат некои наши политичари, буквално истите реченици – рече актерот Хаџи Ненад Маричиќ, кој го играше ликот на главниот лик.

Режисерот Никита Миливојевиќ, кој не присуствуваше на претставата во Битола, во каталогот за фестивалот запиша дека приказната за борбата за власт во некогашна Англија го потсетувала на денешна Србија. „Kога ќе се каже борба за власт, сплетки, неслога, јас имам впечаток како да зборувам за реалноста на Србија. Секој има своја вистина, никој на никого не му верува, никој не е сигурен, едни исти спорови непрекинато се пренесуваат на нови генерации. Историјата стои во место“ – запишал Миливојевиќ.

Неслогата на англискиот народ на сцената беше прикажана преку тркалезна маса во стилот на кралот Артур, која во текот на претставата се крши, како што Англија ја губи војната со Франција поради внатрешниот раздор. На сцена се појавува и ликот на Јованка Орлеанка, народен херој на Франција. Музиката беше во живо, свиреа виолина, флејта и хармоника.

Впечатокот на српските актери за фестивалот на Шекспир во Битола е дека успева да ги зближи народите на Балканот.

Фестивалот на Шекспир е во рамките на „Бит-фест“. За денес е планирана панел-дискусија „Шекспир денес, зошто?“ на која ќе присуствуваат Том Брд, извршен продуцент на театарот „Глоуб“, Џон Блондел, директор на театарот „Литмун“ во Санта Барбара, Рендал Мартин професор на Универитетот „Њу Брансвик“, Kанада, Рената Сотиријади и Вјачеслав Тересченко од театарот „Таганка“, Москва. Фестивалот беше отворен со претставата „Ромео и Јулија“, копродукција помеѓу Битолскиот театар и „Вера Kомисаржевска“ од Санкт Петербург. На присутните во преполната сала им се обратија министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска и битолскиот градоначалник Владимир Талески.

http://dnevnik.mk/?ItemID=F72F802CF68D6446B9F65ECAB34A5255

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-