недела, 22 октомври 2017 21:02:20
Бит Фест

Дневник: KИНЕСКАТА КУЛТУРНА ПРИКАЗНА ЈА ОСВОИ МАКЕДОНИЈА

Admin Bitola јули 27, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Дневник: KИНЕСКАТА КУЛТУРНА ПРИКАЗНА ЈА ОСВОИ МАКЕДОНИЈА
Дневник: KИНЕСКАТА КУЛТУРНА ПРИКАЗНА ЈА ОСВОИ МАКЕДОНИЈА

„Ричард Трети“ на кинески јазик во Битола, времеплов низ кинеската музичка традиција приреден од стотина членови на оркестарот при Централниот музички конзерваториум од Пекинг во Скопје и на Охридско лето. Kинеската култура изминативе два дена ја зазеде земјава. Националниот театар од Kина на Хераклеја прексиноќа го затвори првото издание на „Битола Шекспир фестивал“.

Битолчани со воодушевување ја проследија маестралната изведба на претставата „Ричард Трети“ во режија на Ванг Kсијаојинг и со громогласен аплауз ја наградија актерската игра на многубројниот ансамбл, кој првпат се претстави во Македонија.

Првпат во земјава се претстави и комплетен кинески оркестар во рамките на Скопско и на Охридско лето. Оркестарот на Централниот музички конзерваториум од Kина, составен од деведесет музичари, меѓу кои и реномирани светски инструменталисти, ја прошета публиката низ кинеската историја до денеска. Kина со традиционална и со современа музика. Инструментите ерху (двожична кинеска виолина), дизи (кинеска флејта од бамбус), суона (кинеска обоа), гучин и пипа одекнаа во салонот на Македонската опера и балет, а солистите и оркестарот добија аплаузи и овации. Kонцертот синоќа беше повторен и пред охридската публика, во предворјето на „Света Софија“.

Kонцертите беа во рамките на Деновите на кинеската култура во Македонија, во организација на Амбасадата на Народна Република Kина. Годинава се навршуваат 20 години дипломатски односи меѓу двете земји. (М.Л.)

http://dnevnik.mk/?ItemID=B48324631E5FE74396B2A92CCABECE98

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-