понеделник, 21 август 2017 17:35:37
Бит Фест

Дневник: БИТОЛСКАТА „ХЕНРИ ШЕСТИ“ НА ФЕСТИВАЛОТ НА ШЕКСПИР

Admin Bitola јули 24, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Дневник: БИТОЛСКАТА „ХЕНРИ ШЕСТИ“ НА ФЕСТИВАЛОТ НА ШЕКСПИР
Дневник: БИТОЛСКАТА „ХЕНРИ ШЕСТИ“ НА ФЕСТИВАЛОТ НА ШЕКСПИР

Претставата „Хенри Шести“, во режија Џон Блондел, на Народниот театар од Битола, ќе биде изведена вечерва во 20 часот, на матичната сцена, како дел од програмата на „Битола Шекспир-фестивал“. Претставата имаше премиера во мај минатата година, на фестивалот „Глоуб ту глоуб“, како последен дел од трилогијата за англискиот крал, а беше една од најгледаните претстави на репертоарот на театарот во минатата сезона. Насловната улога ја играше актерот Петар Горко, кому „Дневник“ му ја врачи наградата „Актер на годината“ во март годинава.

Настапуваат: Филип Мирчевски, Kристина Христова, Борис Чоревски, Мартин Мирчевски, Валентина Грамосли, Соња Михајлова, Васко Мавровски, Габриела Петрушевска, Петар Спировски, Никола Пројчевски, Иван Јерчиќ и Огнен Дранговски. Преводот го направи Драги Михајловски. Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимографијата – на Благој Мицевски, а музиката – на Миодраг Неќак.

Половина час претходно, во фоајето на театарот ќе биде отворена изложба на плакати од претстави работени според дела на Шекспир на сцената на битолскиот театар.

http://dnevnik.mk/?ItemID=51CA0DEB09B4FD4D97F084702A50D314

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-