недела, 22 октомври 2017 21:03:32
Бит Фест

Cooltura: „Шекспир Фестивал“ за прв пат во Битола

Admin Bitola јули 16, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Cooltura: „Шекспир Фестивал“ за прв пат во Битола
Cooltura: „Шекспир Фестивал“ за прв пат во Битола

„Шекспир Фестивал“ што го подготвува НУ Народен театар Битола, е под покровителство на Министерството за култура и Општина Битола, и е во рамките на Бит Фест.

Репертоарот за престојниот “Шекспир Фестивал” е следниот:

19.7. 2013 година (петок)

Центар за култура, 20 часот

„РОМЕО И ЈУЛИЈА“

Дејан Пројковски

Вера Комисаржевскаја, Ст. Петербург – Русија и НУ Народен театар Битола –
Македонија

 

20.7.2013 година (сабота)

Хераклеја, 21 часот

„ХЕНРИ VI“, ПРВ ДЕЛ

Никита Миливојевиќ

Национален театар Белград – Србија

 

21.7. 2013 година (недела)

Народен театар Битола – Мала сцена, 20 часот

„КРАЛОТ ЛИР“ – адаптација на Нина Салинен и Катја Крон

Нина Салинен – Финска

 

22.7. 2013 година (понеделник)

Народен театар Битола – Нова сцена , 10 часот

ОТОА работилница – Џиа Фoракис, Њујорк – САД

Студенти од Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА – Париз, Скопје, Њујорк

 

22.7. 2013 година (понеделник)

Центар за култура Битола , 14 часот

Панел-дискусија

„ШЕКСПИР ДЕНЕС“

Средба со новинари

Том Брд – генерален директор на театарот „Глоуб“, Лондон – Велика Британија

Рандал Мартин – професор на Универзитетот „Њу Брансвик“ – Канада

Рената Сотириади и Вјасчеслав Тресченко – театар „Таганка“, Москва – Русија

Џон Блондел – професор и директор на театарот „Лит Мун“, Санта Барбара – САД

 

23.7. 2013 година (четврток)

Народен театар Битола – Мала сцена , 20 часот

„ХЕНРИ VI“, ВТОР ДЕЛ

Адонис Филипи

Национален театар Тирана – Албанија

 

24.7. 2013 година (среда)

Народен театар Битола – Нова сцена , 20 часот

„БУРА“

Џон Блондел

Театар „Лит Мун“, Санта Барбара, Калифорнија – САД

 

25.7. 2013 година (петок)

Хераклеја, 21 часот

„РИЧАРД III“ – Ванг Ксиаојинг

Национален театар, Пекинг – Кина

http://cooltura.mk/?p=34070

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-