недела, 20 август 2017 06:10:21
Бит Фест

Cooltura: Отворен првиот “Битола Шекспир фестивал”

Admin Bitola јули 21, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на Cooltura: Отворен првиот “Битола Шекспир фестивал”
Cooltura: Отворен првиот “Битола Шекспир фестивал”

Со громогласен аплауз и овации синоќа (петок, 19 јули) беа поздравени актерите во претставата „Ромео и Јулија“ во режија на Дејан Пројковски, копродукција помеѓу Вера Комирсажевскаја од Санкт Петербург и Народниот театар од Битола, со што свечено беше отворено првото издание на „Битола Шекспир фестивал“.

На отворањето во преполниот салон на Центарот за култура во Битола пред присутните се обратија министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески.

– Велат дека одбележувањето на јубилеите и чувството да се биде сведок на континуитетот на настаните и времето претставува најголемо задоволство. Но, верувам дека ќе се согласите со мене дека можноста да се биде дел од раѓањето на една нова традиција е најголема привилегија за сите нас, рече министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска. Таа додаде дека со Битола Шекспир фестивал, Република Македонија се впишува на мапата на вербалното и сценско богатство на Шекспир, кое одново и одново се разоткрива.

Градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески манифестацијата ја оцени како моќна, силна и исклучителна и потенцираше дека Битола Шекспир фестивал ќе придонесе за уште поголема афирмација на културата.

Директорот на Народниот театар од Битола, Валентин Светозарев во своето кратко обраќање пред присутните им се заблагодари на Министерството за култура и општина Битола за големото чувство кое го имаат за поддршката за вистинските вредности во културата.

На програмата на Битола Шекспир фестивал вечерва во 21 часот на сцената на Народниот театар во Битола (поради временските услови нема да биде одржана во Хераклеја како што беше најавено) е претставата Хенри 6, прв дел во режија на Никита Миливојевиќ, а во изведба на Националниот театар од Белград, додека утревечер на малата сцена во НТ Битола во 20 часот ќе биде изведена претставата Кралот Лир, адаптација на Нина Салинен и Катја Крон од Финска.

http://cooltura.mk/?p=34490&utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d0%25be%25d1%2582%25d0%25b2%25d0%25be%25d1%2580%25d0%25b5%25d0%25bd-%25d0%25bf%25d1%2580%25d0%25b2%25d0%25b8%25d0%25be%25d1%2582-%25d0%25b1%25d0%25b8%25d1%2582%25d0%25be%25d0%25bb%25d0%25b0-%25d1%2588%25d0%25b5%25d0%25ba%25d1%2581%25d0%25bf%25d0%25b8%25d1%2580-%25d1%2584%25d0%25b5%25d1%2581%25d1%2582%25d0%25b8%25d0%25b2

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-