петок, 22 септември 2017 04:54:49
Бит Фест

A1on: Отворен Бит фест 2013

Admin Bitola јуни 27, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на A1on: Отворен Бит фест 2013
A1on: Отворен Бит фест 2013

Со концертот на познатиот филмски и театарски актер, поет и шансониер од некогашните југословенски простори Раде Шербеџија и Западни колодвор бенд синоќа во античкиот локалитет Хераклеја почна најдолгото културно лето во Македонија Бит фест.

Пред околу 3.000 посетители во амфитеатарот во Хераклеја, осмото издание на Бит фест го означи покровителот на фестивалот, градоначалникот на општина Битола Владимир Талески, кој ја најави богатата програма за следните два месеци.

– Јас сум вистински драмски актер, така што  и кога пејам навистина ми е лесно кога настапувам во еден вистински амфитеатар. Во Битола сум настапувал неколку пати и секогаш ми е најтешко кога настапувам тука, затоа што Македонците пејат најубаво од сите. Тоа е голем суд, така што мораш посебно да внимаваш на секоја интонација. Кога го изгубив својот театар, кога почна војната, заминав и престанав да глумам во театар, а тоа ми недостасуваше. Ми недостасуваше контактoт со публиката и потоа почнав сам да пишувам песни, да работам, токму поради тоа да имам повторно контакт со својата публика, изјави Раде Шербеџија пред почетокот на концертот.

Специјален гостин на вечерта, кој беше изненадување за битолската публика беше Влатко Стефановски.

– Раде е актерот кој беше пример за сите нас – многу генерации, човекот кој постигна светска, интернационална популарност, човекот кој многу ни значи на сите. Сакам многу да му се заблагодарам на Раде, што не удостои со своето присуство да го отвориме Бит фест, овде во вечната и единствена Хераклеја Линкестис во Битола, изјави градоначалникот Талески, пред почетокот на концертот.

Огномет и „Битола мој роден крај“ го означија крајот на вечерта. На Бит фест 2013 предвидени се 242 настани за 60 дена. Дел од програмата се концерти на класична музика, поп, рок-концерти, филмски проекции, театарски претстави и фестивали, саеми на книга, музичко-сценски перформанси, промоции, изложби, фолклорни настани, детски фестивали… Настаните ќе се одржуваат во културните објекти на Битола и на други алтернативни простори.

Новина годинава е одржувањето на првиот „Шекспир фестивал“, што ќе се одржи од 19 до 22 јули, а  на кој ќе учествуваат шест претстави од Србија, САД, Албанија, Финска. Се очекува гостување и на Националниот театар од Пекинг, со претставата „Ричард Трети“.

http://a1on.mk/wordpress/archives/169923

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-