недела, 22 октомври 2017 21:04:18
Бит Фест

а1он: Министерката Канческа-Милевска го отвори „Битола Шекспир фестивал“

Admin Bitola јули 21, 2013 Бит Фест во медиумите Коментарите се исклучени на а1он: Министерката Канческа-Милевска го отвори „Битола Шекспир фестивал“
а1он: Министерката Канческа-Милевска го отвори „Битола Шекспир фестивал“

Република Македонија се запиша на мапата на вербалното и сценското богатство на Шекспир, а првото издание на новиот интернационален „Битола Шекспир фестивал“ во иднина ќе ја претставува Република Македонија во светот, но и ќе го донесе светот во Република Македонија.

Ова го истакна министерката за култура Елизабета Канческа Милевска, на синоќешното свечено отворање на новата меѓународна театарска манифестација што до 25. јули ќе се одржува во Битола.

Во обраќањето пред аудиториумот во големата сала на Центар за култура, Канческа-Милевска нагласи дека Битола во оваа 2013 година станува голема театарска сцена за најдобрите национални ансамбли во светот.

– Извонредна е идејата за создавање на уште еден нов фестивал кој ќе ни го доближи светскиот театар, неговата разновидна уметничка форма, ќе ни предочи различни ракописи и погледи на маестралното творештво на Шекспир, ненадминат креатор на трагедијата, комедијата и историската драма, автор со слободен дух, автор неоптоварен со догмите на времето, автор чие творештво и денес наоѓа силен одек во другите уметности, посочи Канческа Милевска.

Прогласувајќи го „Битола Шекспир фестивал“ за отворен министерката за култура предочи дека длабока е посветеноста и ентузијазмот со кои битолскиот театар го негува делото на Шекспир.

– Македонската театарска историја ја потврдува значајната културна димензија на Битола и народниот театар како сцена на која во изминатите децении дури 21 пат се изведени делата на бардот на светската драматургија, сцена на која за прв пат е одигран Хамлет преку маестралната актерска игра на Ацо Стефановски, посочи министерката Канческа Милевска и јавно им се заблагодари на директорот Валентин Светозарев и уметничкиот директор Благој Мицевски што се вложија да ја донесат светската театарска елита во Република Македонија како единствена држава во Југоисточна Европа која има фестивал посветен на Вилијам Шекспир.

Првото издание на „Битола Шекспир фестивал“ почна со македонско-руската театарска претстава „Ромео и Јулија“ во која блескаа Евгенија Игумнова во улогата на Јулија актерка од Ст. Петерсбург и македонскиот актер Дејан Лилиќ кој го играше ликот на Ромео, но и останатите актери од двете држави кои заедно со режисерот Дејан Пројковски публиката ги награди со долготреан аплауз.

http://a1on.mk/wordpress/archives/181244

Ви се допаѓа написот? Споделете го!

Коментарите се затворени.

I pushed casus telefon back from my casus telefon desk and spun around in my chair to face her. Cathleen dropped to the floor on her knees. She unzipped my fly, casus telefon unbuckled my belt casus telefon and unfastened my trousers. I lifted my casus telefon hips as she pulled my suit pants and underwear down to my knees. I tossed my casus telefon tie over my shoulder and tucked my shirt up out of the way. My cock was hard by the time she exposed it and she covered with her sensuous mouth. No one sucked cock better than Cathleen and she quickly had me on the verge of cumming
casus telefon
-